Najważniejszy będzie stworzony przez nas system, który najbardziej będzie wpływał na poruszanie się po pomieszczeniu i ostatecznie na szybkość naszego gotowania. Jednak kształt, w jakim trzeba umieścić meble kuchenne, zależy przede wszystkim od dostępnego metrażu i wielkości użytkowników – rozważmy zatem mniejsze i większe przestrzenie. Co mamy do wyboru? Jaka kuchnia okaże się najlepsza do danego metrażu?

Układ mebli

Kształt litery U – taki układ znajduje szczególne zastosowanie w większych pomieszczeniach, gdzie meble kuchenne mają dostatecznie dużo miejsca na ich umiejscowienie wzdłuż dwóch dłuższych i jednej krótszej ściany. Lodówkę i kuchenkę warto postawić naprzeciwko siebie, a dwa narożniki do wyboru będą doskonałym miejscem do umieszczenia zlewu i jakiegoś urządzenia, np. mikrofalówki lub ekspresu do kawy,

Wyspę – kiedy nie mamy zbyt wielkiej przestrzeni do zagospodarowania, na pomoc wkracza aneks, dzięki któremu mamy dość dużą swobodę w aranżacji mebli do kuchni. W urządzeniu wyspy nie ma miejsca na mało ważne sprzęty, dlatego najważniejsze wyposażenie AGD umieśćmy w zabudowie. Tak stworzone pomieszczenie będzie praktyczne zarówno w gotowaniu, jak i nierezygnowania z kontaktu ze swoimi gośćmi.

Ergonomia

Jeśli zależy nam na jak największej praktyczności nie tylko dla nas, ale i innych użytkowników, to blaty kuchenne i inne meble powinniśmy dostosować do wzrostu każdego z nich. Jak zrobić to szybko? Dobrym sposobem jest zmierzenie wysokości zgiętego łokcia do podłogi i odjęcie 10-15 cm. Dla ułatwienia podamy zalecaną wysokości blatów kuchennych, która dla osób wysokich i średniego wzrostu powinna wynosić maksymalnie 90 cm od podłoża. Podsumowując, urządzając pomieszczenie, pod uwagę weźmy jego wielkość i osoby, które planują z niego korzystać. Oczywiście, trudno o złoty środek, kiedy w kuchni pracują różne osoby, jednak postarajmy się uzyskać kompromis – dzięki temu stworzymy funkcjonalne wnętrze, które będzie dostępne dla każdego.